



Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera
$168 • View Prices • By Fujifilm
Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera is an Instant Camera. Notable features include Viewfinder and Built-in Flash.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera price in United States is $168. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Instant
- View Finder
- AA Battery
Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera Specs
Group: $100 to $200
- Instant
- View Finder
- AA Battery
General
| Brand | Fujifilm |
| Type | Instant |
| Series | Instax Mini 41 |
| Sales Package | Instax Mini 41 Camera, 1 Hand Strap, Manual, Batteries |
Design and Body
| Dimensions | 104.5 x 122.5 x 67.5 mm |
| Weight | 345 g |
Lens
| Lens Type | 2 components, 2 elements, f = 60 mm, 1:12.7 |
Display & ViewFinder
| View Finder | Yes, Real image finder, 0.37×, with target spot Features parallax correction function for Close-Up Mode |
Photography Features
| Inbuilt Flash | Yes |
| Flash Range | Automatic flash (automatic light adjustment) Indoor Mode (slow synchro flash), Fill-in flash, Flash off, Red-eye removal |
| Flash Features | Constant firing flash (automatic light adjustment), recycle time: 7 seconds or less (when using new batteries), effective flash range: 0.3 m to 2.2 m |
Exposure & Shutter
| Shutter Type | Programmed electronic shutter 1/2 to 1/250 sec. Slow synchro for low light |
| Exposure Modes | Automatic, Lvl 5.0 to 14.5 (ISO 800)) |
Features
| Delete Function | Yes |
| Additional Features | (62 mm × 46 mm) Photo Picture Size, Automatic Film Ejection, Approx. 90 sec Film Developing Time, 5 min Auto Power Off Time |
Battery & Power
| Battery Type | AA Battery |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty Doesn't Cover Physical and Water Damage |
Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera Prices
7% (price increased by $12 in one month)
Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera Price History
You can check the price history of Fujifilm Instax Mini 41 Instant Camera below. The current price is $168. Over the past month, there has been a increase of $12 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















