




Fujifilm Instax Mini EVO Instant Camera
$259.95 • Out Of Stock • By Fujifilm
Fujifilm Instax Mini EVO Instant Camera is a 4.9 MP Instant Camera. It has a CMOS sensor. It features 28mm (35 mm film equivalent) focal length, f/2 aperture. Notable features include Bluetooth and Built-in Flash.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$259.95
Search
Fujifilm Instax Mini EVO Instant Camera price in United States is $259.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Instant
- 4.9 MP Camera
- 1/5 inch CMOS Sensor
- 3 in, 460k dots, LCD Display
- 1/4 s to 1/8000 s Max Shutter Speed
- f/2 Lens
- Lithium-ion
OUT OF STOCK
Fujifilm Instax Mini EVO Instant Camera Specs
Group: $200 to $300
- Instant
- 4.9 MP Camera
- 1/5 inch CMOS Sensor
- 3 in, 460k dots, LCD Display
- 1/4 s to 1/8000 s Max Shutter Speed
- f/2 Lens
- Lithium-ion
General
| Brand | Fujifilm |
| Type | Instant |
| Model | Instax Mini Evo |
Design and Body
| Dimensions | 87 x 122.9 x 36 mm |
| Weight | 285 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/5 inch |
Lens
| Focal Length | 28mm (35 mm film equivalent) |
| Aperture | f/2 |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Single AF |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 460k dots |
Photography Features
| Inbuilt Flash | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | 100 to 1600 |
| Max Shutter Speed | 1/4 s to 1/8000 s |
Image
| Camera Resolution | 4.9 MP |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion |
Fujifilm Instax Mini EVO Instant Camera Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















