




Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 Lens
$1,655.23 • View Prices • By Fujifilm
Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 Lens price in United States starts from $1,655.23.
- Share
$1,655.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 26 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- f/2.8 - f/4.8 Lens
- Wi-Fi, HDMI
Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 L… Specs
Group: $125,000 to $175,000
- Mirrorless
- 26 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- f/2.8 - f/4.8 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Fujifilm |
| Type | Mirrorless |
| Sales Package | Camera Body & Lens |
Design and Body
| Dimensions | 127 x 85 x 65 mm |
| Weight | 491 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.6 mm) |
Lens
| Lens Type | Wide Angle |
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Focal Length | 16-50mm |
| Aperture | f/2.8 - f/4.8 |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1.8M dots |
| View Finder | 100%, Electronic, 0.93× (0.62× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Average, Spot |
| Continous Shots | 20.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Flash Range | 7.00 m (at ISO 200) |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 160-12800 (expands to 80-51200) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 26 MP |
| White Balancing | Auto, Color Temperature, Custom, Fine, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw, TIFF |
Video
| Video Recording | 6.2K @ 30 fps QHD 4K @ 23/24/25/30/50/60 fps UHD 1080p @ 120/23/24/240/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | micro-HDMI |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (via smartphone and wired remote) |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 750 mAh |
| Battery Model | NP-W235 |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 L… Price History
You can check the price history of Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 Lens below. The current price is $156,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 Lens vs Canon EOS R10 24.2MP Mirrorless Camera with 18-150 mm Lens
Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera with 16-50mm F/2.8-4.8 Lens vs Sony BURANO 8K Digital Motion Picture Camera
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














