





GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera
$309 • View Prices • By GoPro
GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera is a 27 MP Sports and Action Camera Camera. It has a CMOS sensor. It can record up to 4K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Image Stabilization, Touchscreen and Burst Mode.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera price in United States is $309. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Sports and Action Camera
- 27 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/1.9 inch CMOS Sensor
- 2.27 in, LCD, Touch Screen Display
- Auto, 2, 5, 10, 15, 20, 30 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera Specs
Group: $200 to $400
- Sports and Action Camera
- 27 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/1.9 inch CMOS Sensor
- 2.27 in, LCD, Touch Screen Display
- Auto, 2, 5, 10, 15, 20, 30 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
General
| Brand | GoPro |
| Type | Sports and Action Camera |
| Model | Hero12 Black |
| Sales Package | HERO12 Black Camera, Enduro Battery, Curved Adhesive Mount, Mounting Buckle + Thumb Screw, USB-C Cable |
Design and Body
| Dimensions | 34 x 50.8 x 33.6 mm |
| Weight | 154 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/1.9 inch |
Lens
| Lens Type | Digital Lens |
| Auto Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 2.27 in |
Photography Features
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Burst Mode | Yes |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
Exposure & Shutter
| Max Shutter Speed | Auto, 2, 5, 10, 15, 20, 30 sec |
Image
| Camera Resolution | 27 MP |
| Image Stabilizer | Yes, HyperSmooth 6.0 |
| Image Formats | .jpg, .gpr (RAW) |
Video
| Video Recording | 4K @ 100/120/24/25/30/50/60 fps UHD 1080p @ 100/120/200/24/240/25/30/50/60 fps FHD |
| Audio Formats | .WAV |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Multiple |
Features
| Additional Features | Uploads Automatically to Cloud, 2 x Longer Continuous Recording at 5.3K 60 fps, Works Exclusively with Max Lens Mod 2.0, HyperSmooth 6.0 Video Stabilization, Waterproof to 33ft |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1720 mAh |
GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera Prices
1% (price dropped by $3 in one month)
GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera Price History
You can check the price history of GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera below. The current price is $309. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















