

Insta360 GO Ultra 4K Camera
$404 • View Prices • By Insta360
Insta360 GO Ultra 4K Camera is a Sports and Action Camera Camera. It can record up to 4K videos. It features 14.27mm focal length, F/2.85 aperture. It offers 70 mins battery life. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth and Image Stabilization.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Insta360 GO Ultra 4K Camera price in United States is $404. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Sports and Action Camera
- 4K Video Recording
- Photo: 1/8000–120s Video: 1/8000– to the limit of frames per second Max Shutter Speed
- F/2.85 Lens
- Wi-Fi
- USB
Insta360 GO Ultra 4K Camera Specs
Group: $300 to $500
- Sports and Action Camera
- 4K Video Recording
- Photo: 1/8000–120s Video: 1/8000– to the limit of frames per second Max Shutter Speed
- F/2.85 Lens
- Wi-Fi
- USB
General
| Brand | Insta360 |
| Type | Sports and Action Camera |
| Model | Go Ultra |
Design and Body
| Dimensions | 46 x 45.7 x 18.3 mm |
| Weight | 52.9 g |
Lens
| Focal Length | 14.27mm |
| Aperture | F/2.85 |
Exposure & Shutter
| ISO | 100–6400 |
| Max Shutter Speed | Photo: 1/8000–120s Video: 1/8000– to the limit of frames per second |
| Exposure Compensation | ±4EV |
Image
| White Balancing | Auto, 2000-10000K |
| Image Stabilizer | Yes |
| Image Formats | JPG, DNG |
Video
| Video Recording | 3840 x 2880 @ 30p / 25p / 24p 3840 x 2160 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p 3840 x 1632 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p 2688 x 2016 @ 30p / 25p / 24p 2688 x 1520 @ 120p / 100p / 60p / 50p / 48p / 30p / 25p / 24p 1920 x 1440 @ 30p / 25p / 24p 1920 x 1080 @ 240p / 200p / 120p / 100p / 60p / 50p / 48p / 30p / 25p / 24p |
| Video Formats | MP4 |
| Audio Formats | 48 kHz, 32bits, AAC |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11b/g/n/ax |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
Battery & Power
| Battery Life | 70 mins |
| USB Charging | Yes |
Insta360 GO Ultra 4K Camera Prices
13% (price dropped by $53 in one month)
Insta360 GO Ultra 4K Camera Price History
You can check the price history of Insta360 GO Ultra 4K Camera below. The current price is $404. Over the past month, there has been a decrease of $53 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













