





Insta360 GO 3 Action Camera (64GB)
$359.99 • View Prices • By Insta360
Insta360 GO 3 Action Camera (64GB) is a Sports and Action Camera Camera. It can record up to Full HD videos. It features 35mm focal length, f/2.2 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Insta360 GO 3 Action Camera (64GB) price in United States is $359.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Sports and Action Camera
- Full HD Video Recording
- 2.2 in, LCD, Touch Screen Display
- Photo: 1/8000 - 120s, Video: 1/8000 - to the limit of frames per second Max Shutter Speed
- f/2.2 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- 64 GB Inbuilt Memory
Insta360 GO 3 Action Camera (64GB) Specs
Group: $250 to $450
- Sports and Action Camera
- Full HD Video Recording
- 2.2 in, LCD, Touch Screen Display
- Photo: 1/8000 - 120s, Video: 1/8000 - to the limit of frames per second Max Shutter Speed
- f/2.2 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- 64 GB Inbuilt Memory
General
| Brand | Insta360 |
| Type | Sports and Action Camera |
| Model | Go 3 |
| Sales Package | 1x GO 3, 1x Action Pod, 1x Magnet Pendant, 1x Easy Clip, 1x Pivot Stand, 1x Lens Guard |
Design and Body
| Dimensions | 63.5 x 47.6 x 29.5 mm |
| Weight | 96.3 g |
Lens
| Focal Length | 35mm |
| Aperture | f/2.2 |
| Auto Focus | Yes |
| Touch Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 2.2 in |
Photography Features
| Continous Shots | Yes |
| Extra Features | Suitable for Vlogging |
Exposure & Shutter
| Max Shutter Speed | Photo: 1/8000 - 120s, Video: 1/8000 - to the limit of frames per second |
Image
| White Balancing | Auto, 2000 - 10000K |
| Image Stabilizer | Yes, 6-axis gyroscope |
| Image Formats | INSP (can be exported via App or Studio) , DNG (can be exported via App or Studio) |
Video
| Video Recording | 2.7K @ 24/25/30 fps 1440p @ 24/25/30/50 fps QHD 1080p @ 24/25/30/50 fps FHD |
| Video Formats | MP4 |
Connectivity
| Wi-Fi | 5GHz, 802.11a/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
Memory
| Inbuilt Memory | 64 GB |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable |
| Battery Capacity | 1270 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
Insta360 GO 3 Action Camera (64GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Insta360 GO 3 Action Camera (64GB) Price History
You can check the price history of Insta360 GO 3 Action Camera (64GB) below. The current price is $359.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















