

Insta360 ONE X2 Action Camera
$299.99 • View Prices • By Insta360
Insta360 ONE X2 Action Camera is a Sports and Action Camera Camera. It can record up to 4K videos. It features 7.2mm focal length, F/2.0 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Insta360 ONE X2 Action Camera price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Sports and Action Camera
- 4K Video Recording
- Touch Screen Display
- F/2.0 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- View Finder
- 1630 mAh
Insta360 ONE X2 Action Camera Specs
Group: $200 to $400
- Sports and Action Camera
- 4K Video Recording
- Touch Screen Display
- F/2.0 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- View Finder
- 1630 mAh
General
| Brand | Insta360 |
| Model | One X2 |
| Type | Sports and Action Camera |
Design and Body
| Weight | 149 g |
Lens
| Focal Length | 7.2mm |
| Aperture | F/2.0 |
| Touch Focus | No |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| View Finder | Yes |
Photography Features
| HDR Shooting Mode | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-3200 |
| Exposure Modes | Photo Shoot Auto, Manual (Shutter 1/8000s-120s, ISO 100-3200), Shutter Priority (1/8000s-1s), ISO Priority (100-3200), Isolated Exposure Video Shoot Auto, Manual (Shutter 1/8000s-1/30s, ISO 100-3200), Shutter Priority (1/8000s-1/30s), ISO Priority (100-3200), Isolated Exposure |
| Exposure Compensation | ±4EV |
Image
| White Balancing | Auto, 2700K, 4000K, 5000K, 6500K, 7500K |
| Image Stabilizer | Yes, 6-axis gyroscope |
Video
| Video Recording | 360: 5.7K @ 30p / 25p / 24p 4K @ 50p / 30p 3K @ 100p Wide Angle (Steady Cam Mode): 2560x1440 @ 50p / 30p 1920x1080 @ 50p / 30p |
| Video Formats | Steady Cam: MP4 360: INSV |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
Features
| Delete Function | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | 1 TB |
| Number of Memory Card Slots | 1 |
| Memory Card Types | UHS-I V30 |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1630 mAh |
| USB Charging | Yes |
Warranty
| Warranty | Yes |
Insta360 ONE X2 Action Camera Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Insta360 ONE X2 Action Camera Price History
You can check the price history of Insta360 ONE X2 Action Camera below. The current price is $299.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













