




Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera (Nikkor Z DX 16 - 50 mm f/3.5 - 6.3 VR + Nikkor Z DX 50 - 250 mm f/4.5 - 6.3 VR Lens)
$897.4 • View Prices • By Nikon
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera (Nikkor Z DX 16 - 50 mm f/3.5 - 6.3 VR + Nikkor Z DX 50 - 250 mm f/4.5 - 6.3 VR Lens) price in United States starts from $897.4.
- Share
$897.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 20.9 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 3 in, 1 dots, LCD Display
- 1/30 sec Max Shutter Speed
- f/50 - f/250 Lens
- Wi-Fi, HDMI
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera (Nikkor Z DX 16 - 50 mm f/3… Specs
- Mirrorless
- 20.9 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 3 in, 1 dots, LCD Display
- 1/30 sec Max Shutter Speed
- f/50 - f/250 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Country of Origin | Japan |
| Brand | Nikon |
| Model | Z30 |
| Type | Mirrorless |
| Model | Z30 |
| Sales Package | 1 Camera Body, Battery Charger, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Dimensions | 128 x 73.5 x 59.5 mm |
Sensor
| Type | CMOS |
Lens
| Lens Mount | Nikon Z Mount |
| Aperture | f/50 - f/250 |
| Auto Focus | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1 dots |
| View Finder | No |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Spot |
| Continous Shots | 11.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Flash Range | 7.00 m (at ISO 100) |
| External Flash | Yes |
| Dust Reduction | No |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-51200 (expands to 204, 800) |
| Max Shutter Speed | 1/30 sec |
Image
| Camera Resolution | 20.9 MP |
| White Balancing | Auto (3 Types), Natural Light Auto, Direct Sunlight, Cloudy, Shade, Incandescent, Fluorescent (3 Types), Flash, Choose Color Temperature (2500K - 10000K), Preset Manual (up to 6 Values Can be Stored), All with Fine-tuning Except Choose Color Temperature |
| Image Stabilizer | No |
| Image Formats | NEF (RAW), JPEG |
Video
| Video Recording | 4K |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Yes |
| Remote Control | Yes (via smartphone) |
Features
| Tripod Socket | Yes |
| Additional Features | 20.9 MP, Mirrorless Camera Suitable For: Absolute Beginner | Hobbyist Dual Lens Kit CMOS Sensor Dimensions - 6.09 x 12.95 x 7.36 cm |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion |
| Battery Capacity | 330 mAh |
| Battery Model | EN-EL25 lithium-ion battery & charger |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages will Not Covered in Warranty |
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera (Nikkor Z DX 16 - 50 mm f/3… Price History
You can check the price history of Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera (Nikkor Z DX 16 - 50 mm f/3.5 - 6.3 VR + Nikkor Z DX 50 - 250 mm f/4.5 - 6.3 VR Lens) below. The current price is $84,399. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














