


Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only)
$1,696.95 • View Prices • By Nikon
Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only) is a 25.28 MP Mirrorless Camera. It has a Full Frame CMOS sensor. It can record up to 4K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Viewfinder and Image Stabilization.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $1,696.95. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Mirrorless
- 25.28 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Second Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only) Specs
- Mirrorless
- 25.28 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Second Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Model | Z5 II |
| Type | Mirrorless |
| Sales Package | Camera Body, Lens |
Design and Body
| Dimensions | 72 x 100 x 72 mm |
| Weight | 700 g |
| Dust Resistant | Yes |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 mm x 23.9 mm) |
Lens
| Interchangeable Lens | Yes |
| Lens Mount | Z Series |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 2.1M dots |
| Articulating Display | Yes, 3-Way Tilting Touchscreen LCD |
| View Finder | Yes, Quad VGA Electronic OLED, 0.8x Magnification |
| View Finder Size | 1.27 cm |
Photography Features
| Metering | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Matrix, Spot |
| Continous Shots | Up to 30 fps at Maximum Resolution |
| Self Timer | 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 to 9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 s |
| Inbuilt Flash | No |
| Flash Modes | First-Curtain Sync, Off, Rear Curtain Sync/Red-Eye Reduction, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync, Slow Sync/Red-Eye Reduction |
| Dust Reduction | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo - Native in Auto Mode: 100 to 64,000 (50 to 204,800 Extended), Video - Native: 100 to 51,200 (100 to 204,800 Extended) |
| Shutter Type | Electronically-controlled Vertical-travel Focal-plane Mechanical Shutter; Electronic Front-curtain Shutter; Electronic Shutter |
| Max Shutter Speed | 1/8000 to 30 Second |
| Exposure Modes | Auto: Auto, P: Programmed Auto with Flexible Program, S: Shutter-priority Auto, A: Aperture-priority Auto, M: Manual |
| Exposure Lock | Yes |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (choose from step sizes of ¹⁄₃ and ¹⁄₂ EV) |
Image
| Camera Resolution | 25.28 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 3840x2160 (4K UHD) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, H.264/MOV/MP4 1920x1080 @ 120p / 100p / 60p / 50p /30p / 25p / 24p, H.264/MOV/MP4 |
| Video Formats | NEV, MOV, MP4 |
| Audio Formats | Linear PCM (48 KHz, 24 bit, for videos recorded in NEV or MOV format) , AAC (48 KHz, 16 bit, for videos recorded in MP4 format) |
| Slow Motion Support | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| USB Details | USB 3.2 / 3.1 Gen 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Type | Micro |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Microphone Port | Yes |
| Headphone Port | Yes |
Features
| Tripod Socket | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
| Number of Memory Card Slots | 2 |
| Memory Card Types | SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Model | EN-EL15c |
Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only) Prices
6% (price increased by $106 in one month)
Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Nikon Z5 II Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $1,696.95. Over the past month, there has been a increase of $106 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














