



Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens
$1,896.95 • View Prices • By Nikon
Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens is a 25.28 MP Mirrorless Camera. It has a Full Frame CMOS sensor. It can record up to 4K videos. It features 24-50mm focal length, f/4-6.3 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Viewfinder and Image Stabilization.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens price in United States is $1,896.95. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
with 24-50mm Lens$1,896.95
with 18-140mm Lens$2,499
Features
- Mirrorless
- 25.28 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Second Max Shutter Speed
- f/4-6.3 Lens
- Wi-Fi, HDMI
Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens Specs
Group: $1,500 to $2,500
- Mirrorless
- 25.28 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Second Max Shutter Speed
- f/4-6.3 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Nikon |
| Model | Z5 II |
| Type | Mirrorless |
| Sales Package | Camera Body, Lens |
Design and Body
| Dimensions | 72 x 100 x 72 mm |
| Weight | 700 g |
| Dust Resistant | Yes |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 mm x 23.9 mm) |
Lens
| Interchangeable Lens | Yes |
| Lens Type | Standard |
| Lens Mount | Z Series |
| Focal Length | 24-50mm |
| Aperture | f/4-6.3 |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 2.1M dots |
| Articulating Display | Yes, 3-Way Tilting Touchscreen LCD |
| View Finder | Yes, Quad VGA Electronic OLED, 0.8x Magnification |
| View Finder Size | 1.27 cm |
Photography Features
| Metering | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Matrix, Spot |
| Continous Shots | Up to 30 fps at Maximum Resolution |
| Self Timer | 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 to 9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 s |
| Inbuilt Flash | No |
| Flash Modes | First-Curtain Sync, Off, Rear Curtain Sync/Red-Eye Reduction, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync, Slow Sync/Red-Eye Reduction |
| Dust Reduction | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo - Native in Auto Mode: 100 to 64,000 (50 to 204,800 Extended), Video - Native: 100 to 51,200 (100 to 204,800 Extended) |
| Shutter Type | Electronically-controlled Vertical-travel Focal-plane Mechanical Shutter; Electronic Front-curtain Shutter; Electronic Shutter |
| Max Shutter Speed | 1/8000 to 30 Second |
| Exposure Modes | Auto: Auto, P: Programmed Auto with Flexible Program, S: Shutter-priority Auto, A: Aperture-priority Auto, M: Manual |
| Exposure Lock | Yes |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (choose from step sizes of ¹⁄₃ and ¹⁄₂ EV) |
Image
| Camera Resolution | 25.28 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 3840x2160 (4K UHD) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, H.264/MOV/MP4 1920x1080 @ 120p / 100p / 60p / 50p /30p / 25p / 24p, H.264/MOV/MP4 |
| Video Formats | NEV, MOV, MP4 |
| Audio Formats | Linear PCM (48 KHz, 24 bit, for videos recorded in NEV or MOV format) , AAC (48 KHz, 16 bit, for videos recorded in MP4 format) |
| Slow Motion Support | Yes |
| Other Video Features | Time-lapse video recording, electronic vibration reduction, time codes, N-Log and HDR (HLG) video, wave-form display, red REC frame indicator, video recording display zoom (50%, 100%, 200%, and 400%), extended shutter speeds (modes S and M), and dual-format (proxy-video) recording for RAW video; option to view video recording info available via i menu; Hi-Res Zoom |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4 / 5 GHz |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| USB Details | USB 3.2 / 3.1 Gen 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Type | Micro |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Microphone Port | Yes |
| Headphone Port | Yes |
Features
| Tripod Socket | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
| Number of Memory Card Slots | 2 |
| Memory Card Types | SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Model | EN-EL15c |
Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens Price History
You can check the price history of Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 24-50mm f/4-6.3 Lens below. The current price is $1,896.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















