




Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only)
$1,006.95 • View Prices • By Nikon
Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only) is a 21 MP Mirrorless Camera. It has a CMOS sensor. It can record up to 4K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $1,006.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
Features
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 3.2 in, 1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 to 900 Seconds Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only) Specs
Group: $850 to $1,250
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 3.2 in, 1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 to 900 Seconds Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Type | Mirrorless |
| Sales Package | 1 x Camera, 1 x Lens, 1 x Battery, 1 x Camera Strap, 1 x Charger, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
Design and Body
| Dimensions | 127 x 96.8 x 66.5 mm |
| Weight | 495 g |
Sensor
| Type | CMOS |
Lens
| Lens Mount | Nikon Z |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Continuous-Servo AF, Full-Time Servo, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Tilting Touchscreen LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | Yes, Built-In Electronic (OLED), Approx. 1.02x Magnification |
Photography Features
| Metering | TTL Metering Using Camera Image Sensor |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | Up to 30 fps at Maximum Resolution |
| Self Timer | 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 to 9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 s |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Dust Reduction | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo- 100 to 51,200 in Manual, Auto Mode (Extended: 100 to 204,800), Video- 100 to 25,600 in Manual, Auto Mode |
| Max Shutter Speed | 1/4000 to 900 Seconds |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Lock | Yes |
Image
| Camera Resolution | 21 MP |
| White Balancing | 2500 to 10,000K; Presets: Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Direct Sunlight, Fluorescent, Incandescent, Manual, Preset Manual, Shade |
| Image Stabilizer | Yes |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/25/30/50/60 fps UHD 1080p @ 100/120/24/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MOV , MP4 |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | 1x Micro-HDMI |
| Built-in Microphone | Stereo |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | 1x Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Model | EN-EL25a |
Warranty
| Warranty | 2 months |
Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Nikon Z50 II Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $1,006.95. Over the past month, there has been a increase of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















