



Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 24-70mm Lens
$2,149.95 • Out Of Stock • By Nikon
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 24-70mm Lens is a 24.5 MP Mirrorless Camera. It has a Full Frame Partially Stacked CMOS sensor. It can record up to 4K videos. It features 24-70mm focal length, f/4 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,149.95
Search
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 24-70mm Lens price in United States is $2,149.95. The lowest price is available at Amazon.
Variants
with 24-70mm Lens$2,149.95
Body Only$2,196.95
Features
- Mirrorless
- 24.5 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame Partially Stacked CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- Mechanical Shutter - 1/8000 to 15 Minutes, Electronic Shutter - 1/16000 to 15 Minutes Ma…
- f/4 Lens
- Wi-Fi, HDMI
OUT OF STOCK
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 24-70mm Lens Specs
- Mirrorless
- 24.5 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame Partially Stacked CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- Mechanical Shutter - 1/8000 to 15 Minutes, Electronic Shutter - 1/16000 to 15 Minutes Ma…
- f/4 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Nikon |
| Type | Mirrorless |
| Model | Z6 III |
Design and Body
| Dimensions | 138.5 x 101.5 x 74 mm |
| Weight | 670 g |
| Material | Magnesium Alloy |
Sensor
| Type | Partially Stacked CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 23.9 mm) |
Lens
| Lens Mount | Nikon Z |
| Focal Length | 24-70mm |
| Aperture | f/4 |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Articulating Touchscreen LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 2.1M dots |
| View Finder | Yes, Electronic, Approx. 0.8x Magnification |
Photography Features
| Metering | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Matrix, Spot |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | Up to 20 fps at Maximum Resolution |
| Self Timer | 2/5/10/20-Second Delay |
| Inbuilt Flash | No |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo - 100 to 64,000 (Extended: 50 to 204,800), Video - 100 to 51,200 |
| Max Shutter Speed | Mechanical Shutter - 1/8000 to 15 Minutes, Electronic Shutter - 1/16000 to 15 Minutes |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
Image
| Camera Resolution | 24.5 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Shade |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 5K @ 24/25/30/60 fps UHD 4K @ 100/120/25/30/60 fps UHD 1080p @ 100/120/200/240/30/50/60 fps FHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Stereo |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Model | EN-EL15c |
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 24-70mm Lens Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














