



Sony FX3A Cinema Line Camera
$3,826.34 • View Prices • By Sony
Sony FX3A Cinema Line Camera price in United States starts from $3,826.34.
- Share
$3,826.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 2.4M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Sony FX3A Cinema Line Camera Specs
Group: $337,500 to $412,500
- Mirrorless
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 2.4M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Sony |
| Type | Mirrorless |
| Model | FX3A |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | Accessory shoe cap, Accessory shoe kit, Battery Charger BC-ZD1, Body cap, Handle shoe cap, Rechargeable Battery NP-FZ100, XLR handle unit |
Design and Body
| Dimensions | 129.7 x 84.5 x 77.8 mm |
| Weight | 715 g |
| Material | Magnesium Alloy |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | Full Frame (35.6 x 23.8 mm) |
Lens
| Lens Mount | Sony E |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Articulating LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 2.4M dots |
| View Finder | No |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Average, Spot |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | Yes |
| Self Timer | Yes |
| External Flash | Yes |
| Extra Features | Netflix Approved |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 80-102400 (expands to 40-409600) |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 12 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Shade, Underwater |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 4K @ 100/120/24/25/30/50/60 fps UHD 1080p @ 100/120/24/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, XAVC S, XAVC HS, XAVC S-I, H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Stereo |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Sony Z-Series Lithium-Ion |
| Battery Model | NP-FZ100 |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Sony FX3A Cinema Line Camera Price History
You can check the price history of Sony FX3A Cinema Line Camera below. The current price is $367,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony FX3A Cinema Line Camera vs Canon EOS C50 Cinema Camera
Sony FX3A Cinema Line Camera vs Sony FX3 12MP Cinema Line Camera
Sony FX3A Cinema Line Camera vs Nikon ZR Cinema Camera (Body Only)
Sony FX3A Cinema Line Camera vs Sony FX30 20.1MP Cinema Line Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













