

Nikon ZR Cinema Camera (Body Only)
$1,884.78 • View Prices • By Nikon
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) price in United States starts from $1,884.78.
- Share
$1,884.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 24.5 MP Camera
- 6K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 4 in, LCD, Touch Screen Display
- Electronic Shutter - 1/16000 to 900 Seconds Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) Specs
Group: $150,000 to $200,000
- Mirrorless
- 24.5 MP Camera
- 6K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 4 in, LCD, Touch Screen Display
- Electronic Shutter - 1/16000 to 900 Seconds Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Type | Mirrorless |
| Model | ZR |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Dimensions | 133 x 80.5 x 48.7 mm |
| Weight | 540 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 mm x 23.9 mm) |
Lens
| Interchangeable Lens | Yes |
| Lens Mount | Nikon Z Mount |
| Auto Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 4 in |
Photography Features
| Metering | Matrix, Center-weighted, or Highlight-weighted |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Self Timer | 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1–9 exposures at intervals of minimum, 0.5, 1, 2, or 3 s |
| Dust Reduction | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Dual Base: 800 / 6400 Native: 100 to 64,000 |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Max Shutter Speed | Electronic Shutter - 1/16000 to 900 Seconds |
| Exposure Modes | AUTO: auto, P: programmed auto with flexible program, S: shutter-priority auto, A: aperture-priority auto, M: manual |
| Exposure Compensation | '-3 to +3 EV |
Image
| Camera Resolution | 24.5 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
Video
| Video Recording | 6048 x 3402 @ 30p / 25p / 24p, 12-Bit, ProRes RAW 6048 x 3402 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 12-Bit, REDCODE RAW 4030 x 2268 @ 50p / 30p / 25p / 24p, 12-Bit, ProRes RAW 4030 x 2268 @ 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 12-Bit, REDCODE RAW 3984 x 2240 @ 120p / 100p / 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 12-Bit, REDCODE RAW 5376 x 3024 @ 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 10-Bit / 8-Bit, 4:2:0, H.265 5376 x 3024 @ 30p / 25p / 24p, 10-Bit, 4:2:2, ProRes 422 HQ 3840 x 2160 (4K) @ 120p / 100p / 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 10-Bit / 8-Bit, 4:2:0, H.265 3840 x 2160 (4K) @ 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 10-Bit, 4:2:2, ProRes 422 HQ 1920x1080 (Full HD) @ 240p / 200p / 120p / 100p / 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 10-Bit / 8-Bit, 4:2:0, H.265 1920x1080 (Full HD) @ 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 10-Bit, 4:2:2, ProRes 422 HQ 1920x1080 (Full HD) @ 60p/ 50p / 30p / 25p / 24p, 8-Bit, 4:2:0, H.264 |
| Audio Formats | Linear PCM (48 KHz, 24-bit or 32-bit float, for videos recorded in R3D, NEV or MOV format) AAC (48 KHz, 16-bit, for videos recorded in MP4 format) |
| Slow Motion Support | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| USB Details | USB 3.2 / 3.1 Gen 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Type | Micro |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Microphone Port | Yes |
| Headphone Port | Yes |
Memory
| Number of Memory Card Slots | 2 |
| Memory Card Types | microSD/microSDHC/microSDXC (UHS-I) |
Battery & Power
| Battery Model | EN-EL15c |
| USB Charging | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) below. The current price is $179,040. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) vs Canon EOS R6 Mark II 24MP Mirrorless Camera with RF 24-105mm F/4L IS USM Lens
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) vs Sony ZV-E10 II 26MP Vlog Camera (Body Only)
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) vs Sony FX30 20.1MP Cinema Line Camera (Body Only)
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm II f/3.5-5.6 Lens
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) vs Canon EOS R6 Mark II 24MP Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon ZR Cinema Camera (Body Only) vs Nikon Z6 II Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











