












Isuzu D-Max Cab Chassis
$10,959 • 6 Variants • By ISUZU
This is a variant of Isuzu D-Max.Visit Main Isuzu D-Max Page.
Isuzu D-Max Cab Chassis price in United States starts from $10,959.
- Share
$10,959
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Pickup Truck
- Diesel, 2499 cc Engine
- No Air Conditioner
- Halogen Headlamps
- Ventilated Disc with Twin Pot Caliper Brakes
Isuzu D-Max Cab Chassis Specs
Group: $900,000 to $1,125,000
- 2 Seater Pickup Truck
- Diesel, 2499 cc Engine
- No Air Conditioner
- Halogen Headlamps
- Ventilated Disc with Twin Pot Caliper Brakes
General
| Model | D-Max Cab Chassis |
| Type | Pickup Truck |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | 4 Cylinder, Common Rail, VGT Intercooled Diesel |
| Engine Displacement | 2499 cc |
| Cylinders | 4 |
| Maximum Power | 77.78 bhp @ 3800rpm |
| Maximum Torque | 176 Nm @ 1500-2400rpm |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gear Box | 5 Speed Manual Gear Box |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Handling Details
| Front Suspension | Double Wishbone, with Coil Springs & stabilizer |
| Rear Suspension | Semi-Elliptic Leaf Spring |
| Steering Type | Hydraulic |
| Adjustable Steering | Yes, Tilt, Collapsible |
| Brake Type | Ventilated Disc with Twin Pot Caliper (Front), Drum (Rear) |
| Turning Radius | 6.3 m |
Body Design Details
| Gross Weight | 3490 kg |
| Kerb Weight | 1610 kg |
| Length | 5045 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1790 mm |
| Wheel Base | 3095 mm |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Tyre Size | 205R16C |
| Number Of Doors | 2 |
| Seating Capacity | 2 Seater |
Comfort and Convenience Details
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Bottle Holder | Front |
| Cup Holder | Front Centre, Retractable Cup and Coin holders on Dashboard |
| Steering Features | 3-Spoke |
Styling Features
| ORVM Color | Black |
| Bumper Color | Body Colored |
| Door Handle Color | Black |
| Exterior Style | Single Tone |
| Dashboard Style | Single Tone |
Features
| Alloy Wheels | No |
Safety Features
| Impact Beams | Side Impact Beams |
| Seat Belts | Height Adjustable Front Seat Belts |
| Headlamps | Halogen Headlamps |
| Projector Headlamps | No |
| Daytime Running Lights (DRLs) | No |
| Extra Features | Brake Override System, Steel Skid Plate and Engine Bottom guard, Cross Car Front Beam, Warning Lights & Buzzers |
Interior Features
| Air Conditioner | No |
| Instrument Cluster | Analog |
| Multi Information Display (MID) | Advanced Electroluminiscent Multi Information Display console |
| Glove Compartment | Yes |
| Adjustable Seats | Manual Adjustable Seats |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Extra Features | Multiple Storage Compartments, Dust & Pollen Filter, Inner & Outer Dash Noise Insulation, Clutch Footrest, Vinyl Floor Cover |
Exterior Features
| Front Fog Lights | No |
| Rear Fog Lights | No |
| Tail Lights | Halogen |
| Wheel Design | Steel |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cars
Related Searches
Compared With

Isuzu D-Max vs Isuzu S-Cab
Samsung Galaxy S26 vs Honor 70
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























