











Isuzu MU-X 4X4
$39,263 • 2 Variants • By ISUZU
This is a variant of Isuzu MU-X.Visit Main Isuzu MU-X Page.
Isuzu MU-X 4X4 price in United States starts from $39,263.
- Share
$39,263
Ex-Showroom PriceFeatures
- 7 Seater SUV
- Diesel, 1898 cc Turbo Engine
- 6 Airbags
- 9 inches Infotainment
- Reverse Camera
- ESP, Traction Control, Hill Descent Control, Hill Start Assist
- Rear AC Vents, Rear Arm Rest, USB Charging Port Rear
- 50:50 Foldable Rear Seat
Isuzu MU-X 4X4 Specs
Group: $3,500,000 to $4,000,000
- 7 Seater SUV
- Diesel, 1898 cc Turbo Engine
- 6 Airbags
- 9 inches Infotainment
- Reverse Camera
- ESP, Traction Control, Hill Descent Control, Hill Start Assist
- Rear AC Vents, Rear Arm Rest, USB Charging Port Rear
- 50:50 Foldable Rear Seat
General
| Model | MU-X 4X4 |
| Type | SUV |
| Colors | Nautilus Blue, Red Spinel Mica, Silky White Pearl, Galena Grey, Black Mica, Silver Metalic |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Common Rail, VGS Turbo Intercooled Diesel |
| Engine Displacement | 1898 cc |
| Cylinders | 4 |
| Maximum Power | 160.92 bhp @ 3600rpm |
| Maximum Torque | 360 Nm @ 2000-2500rpm |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Transmission Type | Automatic (TC) |
| Manual Mode In Automatic | Yes |
| Turbo Charger | Yes |
| Fuel Supply System | Electronic high pressure common-rail diesel-direct injection (DDi) |
| Gear Box | 5 Speed Automatic (TC) Gear Box |
| Drive Type | 4 Wheel Drive (4WD) |
| Extra Features | Isuzu-Patent Special Aluminium Alloy With Double-Walled Water Jacketing, Cast Iron Upper With Advanced Anti-friction Induction-Hardened Cylinder Bores, Cast Alloy Lower, Intercooled Variable Geometry System (VGS), Diamond-Like Carbon-Coated Pistons and Injectors |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Handling Details
| Front Suspension | Independent, Double Wishbone, Coil Springs, Gas Shock Absorbers, Stabiliser Bar |
| Rear Suspension | Penta-Link Coll Suspension, Gas Shock Absorbers, Stabiliser Bar |
| Shock Absorbers Type | Gas Shock Absorbers |
| Steering Type | Power |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Adjustable Steering | Yes, Tilt |
| Brake Type | Ventilated Disc Brakes with Twin-pot Calipers (Front), Ventilated Disc Brakes (Rear) |
| Turning Radius | 5.8 m |
Body Design Details
| Length | 4825 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1860 mm |
| Ground Clearance (Unladen) | 230 mm |
| Wheel Base | 2845 mm |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Tyre Size | 250 / 60 R18 |
| Spare Wheel | Yes, Alloy Wheel |
| Number Of Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 Seater |
| Boot Space | 235 L |
| Cargo | 1830 L |
Comfort and Convenience Details
| Engine Start/Stop Button | Yes |
| Idle Start/Stop System | Yes |
| Rear AC Vents | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Air Purifier | Yes, Pollen and Fine Particle Air Filter |
| Power Windows Front | Yes |
| Power Windows Rear | Yes |
| One Touch Power Windows | Driver Only |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Central Console Armrest | Yes, with Storage |
| Lane Change Indicator | Yes |
| Power Outlet 12V | Front & Rear |
| USB Charging Port Front | Yes, x2 |
| USB Charging Port Rear | Yes, x1 |
| Foldable Rear Seat | Yes, 50:50 Foldable Seat |
| Vanity Mirror | Passenger Side |
| Passenger Accessories | Cabin Light Front, Rear Reading Lamp, Rear Seat Headrest, Reclining Rear Seats, Rear Seat Centre Arm Rest, Luggage Hook And Net |
| Driver Rear View Monitor (DRVM) | Yes |
| Adjustable Headrest | Front, Rear, Rear-Middle |
| Bottle Holder | Front, Rear |
| Cup Holder | Front Centre, Rear |
| Sunglass Holder | Yes |
| Steering Features | 3-Spoke, Leather Wrapped |
| Extra Features | One-Touch Fold & Tumble 2nd Row Seats, One-Touch Fold 3rd Row Seats, Flat-Fold 2nd & 3rd Row Seats, Upper Utility Box on IP, Overhead Console with Twin Map Lights, 3rd Row Floor Console with Cubby Hole, “Terrain Command” 4x4 Select Dial With 2-High,4-High and 4-Low Range, A-Pillar Assist-Grips for 1st Row, Roof Mounted Retractable Door Assist-Grips for 1st & 2nd Rows, Fixed C-Pillar Assist-Grips for 3rd Row, Premium Carpet Mats With Safety Locking Clips (Driver Side) & Foot Protection Guide (3rd Row) |
Styling Features
| ORVM Color | Chrome |
| Bumper Color | Body Colored |
| Flush Door Handles | No |
| Door Handle Color | Chrome |
| Interior Door Handle Finish | Chrome |
| Gear Knob Finish | Plane Black Finish |
| Front Grille Design | Double Slat Chrome Radiator Grille |
| Exterior Style | Single Tone |
| Dashboard Style | Single Tone, Premium Finish Dashboard with Soft-Touch Panels |
| Styling Features | Chrome Finish on Side Doors Inner Levers, Gear Shift Bezel, Front Console Cup Holders & Air Vent Knobs |
Features
| Steering Mounted Controls | Audio, Cruise, Call, Infotainment System Controls |
| Alloy Wheels | Yes |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Anti-Theft Alarm | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Seat Belt Warning | Yes |
| ISOFIX Child Seat Mount | Yes, 3 ISOFIX childseat anchorage for 2nd row seats |
| Anti-Pinch Power Windows | Yes |
| IRVM Type | Auto Dimming |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Impact Beams | Side Impact Beams |
| Number Of Airbags | 6 |
| Airbags | Driver, Passenger, Side, Curtain |
| Seat Belts | Rear Seat Belts, Rear Middle Seat Belt, Height Adjustable Front Seat Belts |
| Pretensioners And Force Limiter Seatbelt | Front |
| Vehicle Control | Electronic Stability Program (ESP), Traction Control, Hill Descent Control, Hill Start Assist |
| Door Lock | Central Locking, Child Safety Locks |
| Headlamps | LED Headlamps, Follow Me Home Headlamps |
| Projector Headlamps | Yes, Bi-LED |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| Reverse Camera | Yes |
| Extra Features | Automatic Door Lock Release on Airbag Deployment, High Tensile Steel Body Construction with Tailor-Welded Blanks, Audible & Visual Headlight-ON & Parking Light-ON Warning, High Density Polyethylene (HDPE) Fuel Tank, Under-Front Steel Plate Skid/Splash Shield, Steel Plate Sump Guards, Steel Plate Transfer Protector, Steel Plate on Leading Edge of Fuel Tank, Fuel Tank Fire Protector |
Interior Features
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Multi Information Display (MID) | Electro-Luminescent Meters |
| Tachometer | Yes |
| Digital Odometer | Yes |
| Electronic Multi Trip Meter | Yes |
| Glove Compartment | Yes |
| Adjustable Seats | Electric Adjustable Seats, Electric Height Adjustable Driving Seat |
| Seat Upholstery | Leather, Luxurious Quilted |
| Extra Features | Twin-Cockpit Ergonomic Interior Design, Sporty Lava Black Interior with Silver Highlights, Soft Pad on All Side Door Armrests, Door Trims & Front Floor Console Armrest, Bright Silver Finish on Shift-On-The-Fly 4x4 Knob, Steering, Auto AC Console & IP Center Console, Premium Barleycom Guilloche Finish on Door Inserts |
Exterior Features
| Adjustable Headlights | Yes, Automatic |
| Front Fog Lights | Yes |
| Tail Lights | LED |
| High Mount Stop Lamp | Yes, LED |
| Wheel Design | Alloy, Diamond-cut Alloy |
| Defoggers | Front Window Defogger, Rear Window Defogger |
| Rear Window Wiper | Yes |
| Electric Folding ORVM | Yes, with Auto Fold |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | ORVM Turn Indicators, Electrically Adjustable ORVM |
| Roof Features | Functional Roof Rail |
| Body Design | Chrome Garnish, Side Stepper, Rear Spoiler, Tinted Glass |
| Extra Features | Eagle-Inspired Sharp & Muscular Exterior Design, Sharp & Sleek Headlamp & Taillamp Design, Two-Tone Metallic Grey-Body Coloured Front & Rear Bumpers, Chrome Tailgate Garnish, Wrap-Around Rear Glass-Quarter Glass & Rear Windshield |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| USB Input Port | Yes |
| Auxiliary Input Port | Yes |
Infotainment Features
| Touch Screen | Yes |
| Display Size | 9 inches |
| Front Speakers | Yes |
| Rear Speakers | Yes |
| Speakers Count | 8 |
| Media Player | Radio |
Isuzu MU-X Variants
2 VariantsFilter Variants
Diesel
Automatic
VariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cars
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S24 Ultra (512GB)
Xiaomi Poco F8 Ultra vs Xiaomi 15T Pro
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















