
Fitbit Luxe Fitness Band
$114.25 • Out Of Stock • By Fitbit
Fitbit Luxe Fitness Band price in United States starts from $114.25.
- Share
This Fitness Band is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$114.25
Search
Features
- Bluetooth 5.0
- Touch Display
- Water Resistant 50 m
- Shock Resistant
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android & iOS Compatible
OUT OF STOCK
Fitbit Luxe Fitness Band Specs
- Bluetooth 5.0
- Touch Display
- Water Resistant 50 m
- Shock Resistant
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android & iOS Compatible
General
| Sales Package | Smart Band, Extra Strap, Charging Cable, Instruction Manual |
| Indicator Type | Vibration |
Design and Body
| Weight | 26.2 g |
| Material | Elastomer |
| Strap | Silicone |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 10.05 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Type | Color AMOLED |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Shock Resistant | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android & iOS |
| Compatible Devices | iPhone, Android Phones |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| GPS | Yes |
Extra
| Extra Features | Always-on Display Mode |
Battery
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Battery Backup | 5 days |
Fitness Features and Sensors
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















