


Pebble Dash Smart Band
$21.74 • View Prices • By Pebble
Pebble Dash Smart Band price in United States starts from $21.74.
- Share
$21.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Bluetooth 5.3
- 1.47 in, Touch Display
- Water Resistant 50 m, IP68
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- LCD Display
- Android Compatible
Pebble Dash Smart Band Specs
- Bluetooth 5.3
- 1.47 in, Touch Display
- Water Resistant 50 m, IP68
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- LCD Display
- Android Compatible
General
| Country of Origin | China |
| Sales Package | 1 Main Unit, Manual, Warranty Card |
| Indicator Type | Ring and Vibrate |
Design and Body
| Weight | 105 g |
| Strap | 18mm Silicon |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Shape | Rectangle |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.47 in |
| PPI | 302 ppi |
| Features | 600 Nits Brightness |
| Type | Color LCD |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android |
| Compatible Devices | Smartphone |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
Extra
| Extra Features | Female Health & Sleep Tracking, Multiple Sports Modes, DIY Watch Faces |
Battery
| Battery Type | 200 mAh, Lithium Polymer |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
Pebble Dash Smart Band Price History
You can check the price history of Pebble Dash Smart Band below. The current price is $2,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Related Searches
Compared With

Pebble Dash Smart Band vs Samsung Galaxy Fit3
Pebble Dash Smart Band vs Huawei Band 11 Pro
Pebble Dash Smart Band vs Huawei Band 10
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












