




Nintendo Switch OLED – Pokemon Scarlet and Violet Limited Edition
$993.93 • Out Of Stock • By Nintendo
Nintendo Switch OLED – Pokemon Scarlet and Violet Limited Edition is a Gaming Console from Nintendo. Compare prices, read reviews, and check specifications of Nintendo Switch OLED – Pokemon Scarlet and Violet Limited Edition.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Gaming Console is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$993.93
Search
Nintendo Switch OLED – Pokemon Scarlet and Violet Limited Edition price in United States is $993.93. The lowest price is available at Walmart.
Features
- NVIDIA Custom Tegra Processor
- 64 GB Storage
- Wi-Fi, Bluetooth, HDMI
- Vibration
- USB, Headphone Jack
OUT OF STOCK
Nintendo Switch OLED – Pokemon Scarlet and Violet Limited Edit… Specs
- NVIDIA Custom Tegra Processor
- 64 GB Storage
- Wi-Fi, Bluetooth, HDMI
- Vibration
- USB, Headphone Jack
General
| Brand | Nintendo |
| Model | Switch OLED - Pokemon Scarlet and Violet Limited Edition |
| Device Type | Handheld |
| Width | 241.3 mm |
| Height | 101.6 mm |
| Depth | 13.97 mm |
Game Controller
| Quantity | 2 |
| Wireless | Yes |
| Built-in Speaker | Yes |
| Vibration | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Headset Port | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | 1 x USB |
| HDMI | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Processor
| Processor | NVIDIA Custom Tegra Processor |
Memory
| Storage | 64 GB |
Power
| Power Requirements | 6W (TV Mode - Playing Game), 4W (Handheld Mode - Playing Game) |
Extra
| Internet | Yes |
| Speaker | Yes |
| Sales Package | Nintendo Switch Console, Nintendo Switch Dock, Joy‑Con (L) Grey, Joy‑Con (R) Grey, Joy‑Con Wrist Straps, Joy‑Con Grip, High Speed HDMI Cable, Nintendo Switch AC Adapter |
Nintendo Switch OLED – Pokemon Scarlet and Violet Limited Edit… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Gaming Consoles
Compared With

Sony PlayStation 5 Slim Digital Edition Gaming Console - Call of Duty: Black Ops 6 Bundle vs Microsoft Xbox Series S 512GB Gaming Console - Fortnite & Rocket League Bundle
Nintendo Switch 2 vs Sony PlayStation 6 (PS6) Gaming Console
Microsoft Xbox Series X Digital Edition 1TB Gaming Console vs Microsoft Xbox Series X 1TB Gaming Console
Microsoft Xbox Series X Digital Edition 1TB Gaming Console vs Microsoft Xbox Series S 512GB Gaming Console
Microsoft Xbox Series X 1TB Gaming Console vs Microsoft Xbox Series S 512GB Gaming ConsoleDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















