



Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$701.77 • View Prices • By Acer
Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $701.77.
- Share
$701.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
16GB+ 512GB$701.77
16GB+1TB$713.32
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12650H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 5… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12650H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 5… Price History
You can check the price history of Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $66,890. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)Acer AL15-52H Aspire Lite 15 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Aspire Lite |
| Model | AL15-52H |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3xUSB 3.0 Gen 1 Type A, 1xUSB 3.2 (Gen1) Type C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | 99-/100-/103-key Acer Backlit Keyboard Layout |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12650H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12650H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 8.5 hours |
Extra
| Sales Package | 1U (contains Laptop 1N, Power cord 1N, Adapter 1N, User Manual 1N) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













