





Acer Aspire 16 AI A16-11MT-X8A9 Laptop (Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$549.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire 16 AI A16-11MT-X8A9 Laptop (Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It uses Qualcomm Adreno GPU. It has a 65 Wh with up to 19 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Acer Aspire 16 AI A16-11MT-X8A9 Laptop (Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $549.99.
Features
- Qualcomm Snapdragon X X1-26-100
- Octa Core
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire 16 AI A16-11MT-X8A9 Laptop (Snapdragon X X1-26-100… Specs
Group: $450 to $650
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16 mmSlim
- 1.55 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLargest
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X X1-26-100
- 8 x 3 GHz Cores
- Octa Core
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 65 Wh BatteryGood
Acer Aspire 16 AI A16-11MT-X8A9 Laptop (Snapdragon X X1-26-100… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire 16 AI A16-11MT-X8A9 Laptop (Snapdragon X X1-26-100… Full Specs
General
| Series | Aspire 16 AI |
| Model | A16-11MT-X8A9 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 355.6 x 248.92 x 16 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 4 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 |
| Speed | 8 x 3 GHz Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X |
| Model | X1-26-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 65 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 19 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















