



Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
$689.99 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) is a Mac Ultrabook powered by Apple A18 Pro with 8 GB RAM and 512 GB SSD. It has a 13 inches LED-backlit Display with IPS Technology display. It uses Apple 5‑core GPU. It has a 36.5 Wh with up to 16 hours of battery backup. Notable features include Fingerprint Sensor, Headphone Jack, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) price in United States is $689.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
Features
- Apple A18 Pro
- Hexa Core (2P + 4E)
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Apple 5‑core GPU
- 13 inches, 2408 x 1506 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $550 to $850
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 12.7 mmSlim
- 1.23 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13 inchesSmall
- 2408 x 1506 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
Performance
- Apple A18 Pro
- 2 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E)
- Apple 5‑core GPU Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 36.5 Wh BatteryGood
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ … Prices
1% (price dropped by $6 in one month)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ … Price History
You can check the price history of Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) below. The current price is $689.99. Over the past month, there has been a decrease of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | MacBook |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS |
| Dimensions | 297.5 x 206.4 x 12.7 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED-backlit Display with IPS Technology |
| Touch | No |
| Size | 13 inches |
| Resolution | 2408 x 1506 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits brightness, Support for 1 Billion Colours, sRGB Colour |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | One USB 3 (USB-C) port with support for: Charging, DisplayPort ,USB 3 (up to 10 Gbps), One USB 2 (USB-C) port with support for::Charging, USB 2 (up to 480 Mbps) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Keyboard | Magic Keyboard with Touch ID |
| Touchpad | Multi-Touch Trackpad for Precise Cursor Control and Support for Gesture |
| Inbuilt Microphone | Dual Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Dual-speaker Sound System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple A18 Pro |
| Speed | 2 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | A18 Pro |
Graphics
| GPU | Apple 5‑core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 36.5 Wh Battery |
| Adapter Type | 20W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 16 hours |
| Battery Details | Lithium‑ion Battery |
Extra
| Included Software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather |
| Sales Package | MacBook Neo, 20W USB-C Power Adapter, USB-C Charge Cable (1.5 m) |
| Other Features | 16-core Neural Engine, 60GB/s memory bandwidth, Media Engine: Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, Video decode engine, Video encode engine, ProRes encode and decode engine, AV1 decode, Video Playback Supported formats include HEVC, H.264, AV1 and ProRes HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG, Audio Playback Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus and Dolby Atmos |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















