




Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$724.56 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches display. It uses Qualcomm Adreno GPU. It has a 50 Wh with up to 19 hours of battery backup. Notable features include Face Recognition, Webcam, HDMI, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$724.56
Search
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $724.56. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Qualcomm Snapdragon X X1-26-100
- Octa Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1… Specs
Group: $550 to $850
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.88 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X X1-26-100
- 8 x 2.97 GHz Cores
- Octa Core, 8 Threads
- 30 MB Cache
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
Lenovo V15 G4 83CC002EUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512 GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V15 G4 IRU 83CC0053IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1… Full Specs
General
| Series | Vivobook 16 |
| Model | X1607QA-DS54 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 250.6 x 17.9 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, 45% NTSC Color Gamut, 89% Screen-to-Body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 4.0 Gen 3 Type-C (DisplayPort, Power Delivery, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | FHD camera with IR Function |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, 1.7mm Key-Travel |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 |
| Speed | 8 x 2.97 GHz Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X |
| Model | X1-26-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 19 hours |
| Battery Details | 3S1P, 3-cell Li-ion |
Extra
| Sales Package | X1607QA-DS54, Power cord & Adapter, User Guide |
| Other Features | Qualcomm Hexagon NPU up to 45TOPS, Privacy Shutter, AI Noise Canceling, WiFi SmartConnect, Battery health charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















