



MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti)
$2,094 • View Prices • By MSI
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 7 255HX with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GPU with 12 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) price in United States is $2,094. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 7 255HX
- 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 28.55 mmThick
- 2.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 255HX
- 8 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
12 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads
- 30 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GraphicsLarge
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Prices
3% (price dropped by $67 in one month)
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Price History
You can check the price history of MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) below. The current price is $2,094. Over the past month, there has been a decrease of $67 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-275US Gaming Laptop (Intel Core Ult… Full Specs
General
| Series | MSI Vector 16 HX AI |
| Model | A2XWHG-275US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.87 x 284 x 28.55 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 5 w/DP &PD1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | SD7.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries 24 zone RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| Speed | 8 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 12 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 20 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 255HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W Adapter |
| Battery Details | Li-Ion |
Extra
| Other Features | Intel PTT TPM |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















