



Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$417.87 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $417.87.
- Share
$417.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core i3 N305
- Octa Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.4 mmAverage
- 1.45 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- Intel Core i3 N305
- 8 x (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
- Octa Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB DDR4 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $39,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A324-45 Laptop (Intel Celeron N4500/ 12GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer 15 Aspire Lite AL15-41 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Acer Aspire 3 14 A324-31 Laptop (Intel Core i3 N305/ 16GB/ 512… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 321.7 x 206.6 x 19.4 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED-backlit TFT LCD |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 84-key Acer keyboard layout with US language |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Two built-in stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core i3 N305 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | N305 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













