


Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$386.52 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $386.52.
- Share
$386.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILowest
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $36,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs HP 14s-dq3141TU Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.006 Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 128GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Lenovo 100e Chromebook Gen 4 82W00004HA Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 32GB EMMC/ Chrome OS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB… Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Series | Aspire 3 |
| Model | A325-45 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












