






Acer Aspire 3 A315-24P-R2AG Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$479 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire 3 A315-24P-R2AG Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U with 8 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches display. It uses AMD Radeon 610M. It has a 40 Wh with up to 13.5 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$479
Search
Acer Aspire 3 A315-24P-R2AG Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $479. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire 3 A315-24P-R2AG Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 51… Specs
Group: $400 to $600
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.78 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U
- 4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 40 Wh, 3 Cell BatteryGood
Acer Aspire 3 A315-24P-R2AG Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 51… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF A18 FA808UP-NS74 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire 3 A315-24P-R2AG Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 51… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A315-24P-R2AG |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.9 x 237.5 x 18.9 mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi (802.11b/n/ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Gesture, Microsoft Precision Touchpad Certification, Moisture Resistant |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U |
| Speed | 4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7520U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 40 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 13.5 hours |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















