


Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$532.94 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $532.94.
- Share
$532.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7330U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD
- 15.8 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ … Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.3 mmAverage
- 1.79 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.8 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 139 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7330U
- 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel UHD Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ … Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A325-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire Lite AL15-41 Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A325-42 Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)Acer Aspire 3 A325-42 UN.34QSI.00F Laptop (AMD Ryzen 3 7330U/ … Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A325-42, UN.34QSI |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.8 x 253.33 x 19.3 mm |
| Weight | 1.79 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.8 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 139 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wifi 6 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 3 7330U |
| Speed | 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 7330U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 7nm FinFET |
Graphics
| GPU | Intel UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












