







Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$394 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) is a Windows Ultrabook powered by 13th Gen Intel Core i5 1335U with 8 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches LCD, In-plane Switching (IPS) Technology display. It uses Intel Iris Xe Graphics. Notable features include Headphone Jack, Webcam, HDMI, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States is $394. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8… Specs
Group: $300 to $500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.8 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsBest
- ~ 162 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8… Prices
4% (price increased by $17 in one month)
Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $394. Over the past month, there has been a increase of $17 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Acer Aspire 5 A514-56M-576D Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 8… Full Specs
General
| Series | Notebook |
| Model | A514-56M-576D |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 318.2 x 225.5 x 17.8 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD, In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | WIFI 6E |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x USB 3.2 Port, 1x USB 3.2 Port with Power-off charging, 1x USB Type-C / Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 80-/81-/84-key Acer backlight keyboard layout with international language support including indicators of CapsLock and F4/Microphone mute |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Stereo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC 3-pin Adapter |
| Battery Details | Lithium Ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















