







Acer Aspire 5 A515-47-R3Y6 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$788.03 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire 5 A515-47-R3Y6 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) is a Windows Ultrabook powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U with 8 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches LCD display. It uses AMD Radeon. It has a 50 Wh with up to 9.5 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$788.03
Search
Acer Aspire 5 A515-47-R3Y6 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States is $788.03. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire 5 A515-47-R3Y6 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512… Specs
Group: $650 to $950
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.78 mmAverage
- 1.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Acer Aspire 5 A515-47-R3Y6 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Acer Aspire 5 A515-47-R3Y6 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512… Full Specs
General
| Series | Aspire 5 |
| Model | A515-47-R3Y6 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.22 x 238.76 x 17.78 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | One-year International Travelers Warranty (ITW) |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Comfy View Display |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Gesture |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5625U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 9.5 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















