





Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1ESI.00E Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home)
$490.25 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1ESI.00E Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) price in United States starts from $490.25.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$490.25
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1ESI.00E Laptop (11th Gen Core i5/ 8… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics)
HP Envy x360 2-in-1 15-FE1073 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP 14a-nf0099nr Chromebook (Intel N100/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS)Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1ESI.00E Laptop (11th Gen Core i5/ 8… Full Specs
General
| Series | Aspire 5 |
| Model | A515-56, Aspire 5 |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.4 x 238.5 x 17.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TFT LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD, High-brightness Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington lock slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 100-/101-/104-key FineTip keyboard with independent numeric keypad |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 48 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 9.5 hours |
Extra
| Included Software | Acer Care Center, Quick Access, Acer Product Registration |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 48 Wh 3-cell Li-ion battery pack |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















