106 votes
  • Share
Search
  • Price History
  • Set Price Alert
Variants
Features
  • 13th Gen Intel Core i5 13420H
  • Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
  • 8 GB DDR4 RAM
  • 512 GB SSD
  • 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
  • 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
  • Windows 11 OS
  • 1 Year Warranty
Acer Aspire 7 A715-79G UN.34NSI.001 Gaming Laptop (13th Gen Co… Specs
SPECS SCORE
Group Rank: #174 / 469  •  see all ➞
Overall Rank: #1379 / 2383  •  see all ➞
General
  • OS: Windows 11
  • Utility: Gaming
  • Thickness: 22.7 mmThick
  • 1.99 kgHeavy
  • 1 Year Warranty
Display
  • 15.6 inchesAverage
  • 1920 x 1080 pixelsAverage
  • ~ 141 PPIAverage
Performance
  • 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
    4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores
  • 12 MB Cache
  • 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsAverage
  • 8 GB DDR4 RAMAverage
  • 512 GB SSD
Connectivity
  • Ethernet (LAN), HDMI, Display Port
  • WiFi, Bluetooth v5.2
  • 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
  • Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Acer Aspire 7 A715-79G UN.34NSI.001 Gaming Laptop (13th Gen Co… Price History
Read More
Loading Price History ...
User Reviews
4.6
106 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Acer Aspire 7 A715-79G UN.34NSI.001 Gaming Laptop (13th Gen Co… Full Specs
General
SeriesAspire 7
ModelUN.34NSI.001, A715-79G
UtilityGaming
OSWindows 11 Home (64-bit)
Dimensions359.5 x 238 x 22.7 mm
Weight1.99 kg
Warranty1 year Warranty
Display
TouchNo
Size15.6 inches
Resolution1920 x 1080 pixels
PPI~ 141 PPI
Refresh Rate144 Hz
Anti Glare ScreenNo
Connectivity
EthernetYes
WiFiIntel Wireless 6 AX101
Bluetoothv5.2
USB Ports2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
Display PortMini
HDMI1 x HDMI Port
Micro SD Card ReaderYes
Microphone InYes
Headphone JackYes
Security Lock PortYes
Input
CameraYes
KeyboardMulti languages Multi-Color illuminated full size keyboard with numeric pad
Keyboard BacklitYes
TouchpadYes
Inbuilt MicrophoneYes
SpeakersTwo built-in Stereo Speakers
Optical DriveNo
Processor
Processor13th Gen Intel Core i5 13420H
Speed4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores