




Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11)
$419.99 • View Prices • By Acer
Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core-N N355 with 8 GB DDR5 RAM and 128 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses Intel Graphics. Notable features include Touchscreen, Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) price in United States is $419.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core-N N355
- Octa Core, 8 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 128 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8G… Specs
Group: $300 to $500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.81 mmThick
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core-N N355
- 8 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
- Octa Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 8 GB DDR5 RAMAverage
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8G… Prices
7% (price increased by $28 in one month)
Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8G… Price History
You can check the price history of Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) below. The current price is $419.99. Over the past month, there has been a increase of $28 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)Acer Aspire Go 15 AG15-32PT-36KT Laptop (Intel Core 3 N355/ 8G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 15 |
| Model | AG15-32PT-36KT |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 S Mode (64-bit) |
| Dimensions | 363.22 x 238.76 x 19.81 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core-N N355 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core-N |
| Model | N355 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| SSD Interface | UFS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















