



Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$889 • View Prices • By Acer
Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U with 32 GB DDR4 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses AMD Radeon Graphics. It has a 53 Wh with up to 12.5 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $889. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32G… Specs
Group: $750 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.81 mmAverage
- 1.78 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 32 GB DDR4 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32G… Prices
18% (price increased by $156 in one month)
Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32G… Price History
You can check the price history of Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $889. Over the past month, there has been a increase of $156 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire Go 15 AG15-42P-R3GM Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 32G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 15 |
| Model | AG15-42P-R3GM |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.97 x 241.3 x 19.81 mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White Backlight, AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7730U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 7nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 12.5 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















