





Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$849.99 • View Prices • By Acer
Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13620H with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 53 Wh with up to 11.5 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $849.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32G… Specs
Group: $700 to $1,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.81 mmAverage
- 1.8 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32G… Prices
9% (price increased by $75 in one month)
Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32G… Price History
You can check the price history of Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) below. The current price is $849.99. Over the past month, there has been a increase of $75 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
HP Envy x360 2-in-1 15-FE1073 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP 14a-nf0099nr Chromebook (Intel N100/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)Acer Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop (13th Gen Core i7/ 32G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 15 |
| Model | AG15-71PT-7378 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.22 x 238.76 x 19.81 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 11.5 hours |
| Battery Details | Li-Ion |
Extra
| Sales Package | Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















