



Acer Aspire Go 16 AG16-71P-53ZF Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,303.93 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-53ZF Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core 5 120U with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Graphics. It has a 53 Wh with up to 6 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,303.93
Search
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-53ZF Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $1,303.93. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core 5 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-53ZF Laptop (Intel Core 5 120U/ 16G… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.65 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-53ZF Laptop (Intel Core 5 120U/ 16G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Acer Aspire Go 16 AG16-71P-53ZF Laptop (Intel Core 5 120U/ 16G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 16 |
| Model | AG16-71P-53ZF |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.4 x 253.9 x 17.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 120U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Battery Details | Li-Ion |
Extra
| Included Software | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, 3 months Gamepass |
| Sales Package | Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













