
Acer Aspire Switch 12 SW5-271-64V2 Laptop (Core M-5Y10C/ 4GB/ 128GB SSD/ WIn8.1/ Touch)
$285.83 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire Switch 12 SW5-271-64V2 Laptop (Core M-5Y10C/ 4GB/ 128GB SSD/ WIn8.1/ Touch) price in United States starts from $285.83.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$285.83
Search
Features
- Intel Core M-5Y10c
- Dual Core
- 4 GB LPDDR3 RAM
- 128 GB SSD
- HD Graphics 5300
- 15.2 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 8 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire Switch 12 SW5-271-64V2 Laptop (Core M-5Y10C/ 4GB/ … Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows 8
- Utility: Everyday Use
- 1.4 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.2 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBest
- ~ 145 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- Intel Core M-5Y10c
- 2 x 1 GHz Cores
- Dual Core
- HD Graphics 5300 Graphics
- 4 GB LPDDR3 RAMAverage
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire Switch 12 SW5-271-64V2 Laptop (Core M-5Y10C/ 4GB/ … Full Specs
General
| Model | SW5-271-64V2 (NT.L7FAA.006) |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 8.1 (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 15.2 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 145 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Active Matrix TFT Color LCD IPS LED Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Detachable keyboard |
| Touchpad | Multi-touch Gestures support |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core M-5Y10c |
| Speed | 2 x 1 GHz Cores |
| Cores | Dual Core |
| Brand | Intel |
| Series | Core M-5Y10c |
Graphics
| GPU | HD Graphics 5300 |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR3 |
| RAM Bus Speed | 1866 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










