



Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
$581.67 • View Prices • By Acer
Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel N150 with 8 GB RAM and 64 GB HDD. It has a 11.6 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a up to 22 hours of battery backup. Notable features include Headphone Jack, Webcam, HDMI, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $581.67. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel N150
- Quad Core, 4 Threads
- 8 GB RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel Integrated Graphics
- 11.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC… Specs
Group: $500 to $700
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20.83 mmThick
- 1.3 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 186 PPIHigh
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel N150
- 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 64 GB HDDSmallest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC… Prices
1% (price increased by $4 in one month)
Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC… Price History
You can check the price history of Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $581.67. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 14 2023 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Acer Chromebook Spin 511 C737-C7E2 (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC… Full Specs
General
| Series | Chromebook Spin 511 |
| Model | C737-C7E2 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 292.1 x 205.74 x 20.83 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 186 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Anchored Frame Keyboard, Chrome Super Insert |
| Touchpad | OceanGlass Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel N150 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Model | N150 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Extra
| Sales Package | Chromebook 511 C737-C7E2 Chromebook, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















