



Acer Chromebook Spin 511 R757TN-C5TS 2-in-1 Chromebook (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
$656.46 • Out Of Stock • By Acer
Acer Chromebook Spin 511 R757TN-C5TS 2-in-1 Chromebook (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome 2 In 1 Laptop powered by Intel N150 with 8 GB RAM and 64 GB HDD. It has a 11.6 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 53 Wh with up to 20 hours of battery backup. Notable features include Touchscreen, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$656.46
Search
Acer Chromebook Spin 511 R757TN-C5TS 2-in-1 Chromebook (Intel N150/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $656.46. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel N150
- Quad Core, 4 Threads
- 8 GB RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel Integrated Graphics
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Chromebook Spin 511 R757TN-C5TS 2-in-1 Chromebook (Intel … Specs
Group: $500 to $800
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20.57 mmThick
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 135 PPILow
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel N150
- 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 64 GB HDDSmallest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Chromebook Spin 511 R757TN-C5TS 2-in-1 Chromebook (Intel … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Chromebook Spin 511 R757TN-C5TS 2-in-1 Chromebook (Intel … Full Specs
General
| Series | Chromebook Spin 511 |
| Model | R757TN-C5TS |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 294.64 x 210.82 x 20.57 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 50% NTSC, 250 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Touchpad | OceanGlass Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel N150 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Model | N150 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 20 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













