





Acer Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
$1,299.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core 7 240H with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 180 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 76 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,299.99
Search
Acer Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) price in United States is $1,299.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Intel Core 7 240H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5070
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop (Intel Core 7 240H… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.38 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 7 240H
- 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh BatteryGood
Acer Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop (Intel Core 7 240H… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Dell Alienware 18 Area-51 LAA18250 -9420BLU-PUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) vs Asus ROG Strix Scar 18 G835LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Acer Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop (Intel Core 7 240H… Full Specs
General
| Series | Nitro V 16 |
| Model | ANV16-72-72ZY |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.92 x 274.57 x 24.38 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Type-A |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Amber Backlight, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 7 240H |
| Speed | 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 7 |
| Model | 240H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 76 Wh Battery |
| Adapter Type | 135W Power Adapter |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Extra
| Sales Package | Nitro V 16 ANV16-72-72ZY Gaming Laptop, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















