



Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 PH18-73-97XC Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
$4,349.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 PH18-73-97XC Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 64 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 18 inches display with 250 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99 Wh with up to 5.5 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,349.99
Search
Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 PH18-73-97XC Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) price in United States is $4,349.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 PH18-73-97XC Gaming Laptop … Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 29.46 mmThick
- 3.5 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsBad
- ~ 168 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsSmall
- 64 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 PH18-73-97XC Gaming Laptop … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)Acer Predator Helios 18 AI PH18-73 PH18-73-97XC Gaming Laptop … Full Specs
General
| Series | Predator Helios 18 AI |
| Model | PH18-73-97XC |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 401.32 x 307.34 x 29.46 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 250 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 400W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 5.5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













