




Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$683.42 • View Prices • By Acer
Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $683.42.
- Share
$683.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Qualcomm Snapdragon X Plus
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno
- 14.5 inches, 2560 x 1440 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- 2 USB 3.0 Ports
Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.95 mmAverage
- 1.32 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixelsGood
- ~ 203 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Plus
- Qualcomm Adreno Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X… Price History
You can check the price history of Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $65,404. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Neo OLED AI SFN14-54H Laptop (Intel Core Ultra 5 115U/ 16GB/ 512GB SSD/Win 11)
Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer 15 Aspire Lite AL15-41 Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Samsung Galaxy Book 4 np750xgj-kg2in Laptop (13th Gen Intel Core i5-1335U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Venture 16 AI A2HMTG-047US Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro 16 NP960XGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Acer Swift Go 14 SFG14-01 NX.KYXSI.001 AI Laptop (Snapdragon X… Full Specs
General
| Series | Swift Go 14 |
| Model | SFG14-01 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 322.6 x 225.95 x 17.95 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 14.5 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 203 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | WUXGA |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 80-/81-/84-key Acer backlight keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Inbuilt |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Plus |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














