





Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
$1,349.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) is a Windows Gaming Laptop powered by AMD Ryzen AI 7 350 with 16 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 14.5 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU with 8 GB VRAM. It has a 76 Wh with up to 11 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,349.99
Search
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) price in United States is $1,349.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- AMD Ryzen AI 7 350
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5050
- 14.5 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16G… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- 1.57 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14.5 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 234 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 7 350
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 GraphicsLargest
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh BatteryGood
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16G… Full Specs
General
| Series | Swift X 14 AI |
| Model | SFX14-61G-R9QE |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| Device Type | Laptop |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.57 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14.5 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 234 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 4 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White Backlight, AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 7 |
| Model | 350 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 76 Wh Battery |
| Adapter Type | 100W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Extra
| Sales Package | Swift X 14 AI SFX14-61G-R9QE Laptop, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord, Active Stylus |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















