




Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,143.99 • View Prices • By Acer
Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core 5 120U with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 50 Wh with up to 16 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Anti-Glare Display, Ethernet and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $1,143.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core 5 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.8 mmAverage
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh BatteryGood
Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U… Prices
12% (price increased by $137 in one month)
Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U… Price History
You can check the price history of Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,143.99. Over the past month, there has been a increase of $137 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Asus ROG Strix Scar 16 G635LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) vs Asus ROG Strix Scar 16 G635LW-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics)Acer TravelMate P4 TMP414-53-G2-54VK Laptop (Intel Core 5 120U… Full Specs
General
| Series | TravelMate P4 14 |
| Model | TMP414-53-G2-54VK |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 320.04 x 228.6 x 18.8 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 120U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 50 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 16 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















