





Acer Travelmate TMP214-52 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Pro)
$786.06 • Out Of Stock • By Acer
Acer Travelmate TMP214-52 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Pro) price in United States starts from $786.06.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$786.06
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10210u
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel UHD Graphics
- 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Acer Travelmate TMP214-52 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ … Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 20 mmThick
- 1.68 kgAverage
Display
- 1366 x 768 pixelsBad
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10210u
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)Acer Travelmate TMP214-52 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ … Full Specs
General
| Model | TMP214-52 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows Window 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 328 x 235 x 20 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Warranty | 1 year warranty |
Display
| Touch | No |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210u |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210u |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















