


Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph)
$1,088.82 • View Prices • By Lenovo
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) price in United States starts from $1,088.82.
- Share
$1,088.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS
- Octa Core, 16 Threads
- 24 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.9 mmAverage
- 2.38 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS
- 8 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 24 GB DDR5 RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh, 4 Cell BatteryGood
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/… Price History
You can check the price history of Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) below. The current price is $103,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) vs Acer Predator Helios Neo 16 2024 PHN16-72 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) vs Apple MacBook Air 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 8‑core GPU)
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) vs HP Omen 16-xd0020AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) vs HP Victus 15-fb3185AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) vs Asus ExpertBook P1 P1403CVA-S61493WS Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph) vs Lenovo LOQ 2024 83GS003VIN Gaming Laptop (Intel Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/… Full Specs
General
| Series | LOQ |
| Model | 15ARP9, 83JC0046IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits , 100% sRGB, G-SYNC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White Backlit, English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | Nahimic Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS |
| Speed | 8 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7435HS |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 24 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 60 Wh, 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












