

Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU)
$3,066.55 • View Prices • By Apple
Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) price in United States starts from $3,066.55.
- Share
$3,066.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Apple M5 Pro
- 18 Cores (12P + 6E)
- 24 GB RAM
- 2 TB SSD
- 20 Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/… Specs
Group: $275,000 to $325,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 15.5 mmSlim
- 1.6 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsGood
- ~ 254 PPIHigh
Performance
- Apple M5 Pro
- 12 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 18 Cores (12P + 6E)
- 20 Core GPU Graphics
- 24 GB RAMSmall
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72.4 Wh BatteryGood
Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/… Price History
You can check the price history of Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) below. The current price is $291,300. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M4 MAX/ 36GB/1TB SSD/ macOS/ 32-Core GPU)
Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 20-Core GPU)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Apple 2026 MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 2TB SSD/… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro |
| Model | MacBook Pro 14 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| USB Port Details | Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Thunderbolt 5 (up to 120 Gbps) USB 4 (up to 120 Gbps) |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Charging, DisplayPort |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-Fidelity Six-Speaker Sound System, Wide Stereo Sound, Spatial Audio, Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 Pro |
| Speed | 12 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 18 Cores (12P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 Pro |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | 20 Core GPU |
Memory
| RAM | 24 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 72.4 Wh Battery |
| Adapter Type | 96W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Included Software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform , Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player , Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather |
| Sales Package | 14″ MacBook Pro, 70W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Other Features | 16-core Neural Engine, 307GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing, Apple N1 Wireless Networking Chip, Thread networking technology, Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus and Dolby Atmos, Video Playback Supported formats include HEVC, H.264, AV1 and ProRes HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










