


Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS)
$1,728 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) is a Mac Ultrabook powered by Apple M2 with 16 GB Unified Memory RAM and 256 GB SSD. It has a 15.3 inches IPS, Liquid Retina display. It uses Apple 10-Core GPU. It has a 66.5 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,728
Search
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) price in United States is $1,728. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M2
- Octa Core
- 16 GB Unified Memory RAM
- 256 GB SSD
- Apple 10-Core GPU
- 15.3 inches, 2880 x 1864 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ 1… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 11.3 mmSlim
- 1.24 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1864 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M2
- 8 x Cores
- Octa Core
- Apple 10-Core GPU Graphics
- 16 GB Unified Memory RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66.5 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ 1… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ 1… Full Specs
General
| Series | MacBook Air 15 2023 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS Sequoia |
| Dimensions | 304.1 x 215 x 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS, Liquid Retina Display |
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness, True Tone Technology, Support for 1 billion colours, Wide colour (P3) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 3 (DisplayPort, Charging, 40 Gbps Data Transfer) |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD Camera |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Four-speaker sound system with Spatial Audio, Wide Stereo Sound, Support for Dolby Atmos Playback |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M2 |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | Apple |
| Model | M2 |
Graphics
| GPU | Apple 10-Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 16 GB Unified Memory |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 66.5 Wh Battery |
| Adapter Type | 35W USB-C Power Adapter |
Extra
| Included Software | iMovie, Siri, GarageBand, Pages, Numbers, Photos, Keynote, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Maps, Stocks, Home, Voice Memos, Notes, Calendar, Contacts, Reminders, Photo Booth, Preview, Books, App Store, Time Machine, TV, Music, Podcasts, Find My, QuickTime Player |
| Sales Package | MacBook Air, 35W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













