



Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
$1,618.27 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) price in United States starts from $1,618.27.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,618.27
Search
Variants
M2/8GB RAM/ 256GB SSD$1,044.65
M2/8GB RAM/ 512GB SSD$1,618.27
Features
- Apple M2
- Octa Core (4P + 4E)
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 10-Core GPU
- 15.3 inches, 2880 x 1864 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ Ma… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 11.5 mmSlim
- 1.51 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1864 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
Performance
- Apple M2
- 4 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E)
- 16 MB Cache
- 10-Core GPU Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Display Port, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66.5 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ Ma… Full Specs
General
| Series | MacBook Air |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS Ventura |
| Dimensions | 340.4 x 237.6 x 11.5 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina display, LED-backlit display with IPS technology |
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits brightness, support for 1 billion colours, Wide colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x Thunderbolt / USB 4 Ports (USB 4 (up to 40 Gbps), USB 3.1 Gen 2 (up to 10 Gbps) |
| Thunderbolt | Yes |
| Display Port | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID - US English |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M2 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
| Cache | 16 MB |
| Brand | Apple |
| Model | M2 |
Graphics
| GPU | 10-Core GPU |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 66.5 Wh Battery |
| Adapter Type | 35W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
| Battery Details | 66.5-watt‑hour lithium‑polymer battery |
Extra
| Included Software | Built-in Apps: App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos |
| Other Features | 16-core Neural Engine |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













