



Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000G3 Laptop (Apple M4/ 32GB/ 2TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
$2,399 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000G3 Laptop (Apple M4/ 32GB/ 2TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M4 with 32 GB RAM and 2 TB SSD. It has a 15.3 inches Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology display. It uses Apple 10 Core GPU. It has a 66.5 Wh with up to 18 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,399
Search
Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000G3 Laptop (Apple M4/ 32GB/ 2TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU) price in United States is $2,399. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M4
- 10 Cores (4P + 6E)
- 32 GB RAM
- 2 TB SSD
- Apple 10 Core GPU
- 15.3 inches, 2880 x 1864 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000G3 Laptop (Apple M4/ 32GB/ 2… Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 11.5 mmSlim
- 1.51 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1864 pixelsAverage
- ~ 224 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M4
- 4 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E)
- Apple 10 Core GPU Graphics
- 32 GB RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66.5 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000G3 Laptop (Apple M4/ 32GB/ 2… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000G3 Laptop (Apple M4/ 32GB/ 2… Full Specs
General
| Series | MacBook Air 15 2025 |
| Model | Z1DG000G3 |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS |
| Dimensions | 340.4 x 237.6 x 11.5 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology |
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness, support for 1 billion colours, Wide colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | Center Stage Camera with Support for Desk View, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Four-Speaker Sound System, Dolby Atmos, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M4 |
| Speed | 4 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M4 |
| Generation | Apple M4 |
Graphics
| GPU | Apple 10 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 66.5 Wh Battery |
| Adapter Type | 35W Dual USB-C Port Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Extra
| Sales Package | 15″ MacBook Air, 35W Dual USB-C Port Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Other Features | Apple Intelligence, 16-Core Neural Engine, 120GB/s Memory Bandwidth, Hardware-Accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, Video Decode Engine, Video Encode Engine, ProRes Encode and Decode Engine, AV1 Decode, Hardware-accelerated Ray Tracing |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














